Web Tasarım Ankara

Milat Gazetesi - 21.11.2012
Kenan Adem Kızılağıl

 

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu bünyesinde oluşturulan 28 Şubat sürecine ilişkin alt komisyon raporunda, uzmanların “Askeri okulların müfredatının gözden geçirilmesi” ne yapılan vurguya, emekli askerler ve eğitimcilerden tam destek geldi.

Komisyon raporunda bilim adamlarının görüşlerine yer verirken, uzmanlar; Türkiye'de darbe kültürünün yok edilmesi için askeri eğitime öncelik verilmesine vurgu yaptı. Uzmanların, bu okulların müfredatının gözden geçirilmesini istediğini, askerin katı bir disiplin anlayışıyla yetiştirildiğini, “komutana itaat” kültürünün çoğu zaman aşırı bir noktaya ulaştığını ifade ettikleri kaydedildi. Konu hakkında gazetemize konuşan emekli askerler, eğitimciler ve uzmanlar önemli noktalara dikkat çekti.

 

Değişim şart

EMEKLİ ASKERİ HAKİM YUSUF ÇAĞLAYAN:

 

“Darbeleri araştırma komisyonunda böyle bir ifadeye yer verilmesinin altında askeri okullardaki müfredat ile darbeler arasında ilişki kurulmuş olması yatıyor. Askeri okul müfredatının, darbeleri ve darbeci zihniyeti beslediği sonucuna varılmış olmalı ki böyle bir ifade kullanılmış. Uzun araştırmalar sonucunda düzenlenen bu raporda, böyle bir ifadeye yer verilmesi bunun ispatıdır. Bu tespite aynen katılıyorum”

 

Askeri ders oranı yüzde 18


HUKUKÇU EMEKLİ ALBAY DURMUŞ TÜREMEN:

 

“Askeri okullardaki eğitim müfredatı milli eğitimde verilen müfredatla aynı. Sadece, askeri okullarda yaz döneminde temel askeri eğitimler veriliyor. Harp okullarında bırakın harp eğitimini, geleceğin subaylarına bir subaylık duruşu bile öğretilmiyor. Bunun sebebi ise askeri ders oranını yüzde 18 olması. Askeri okullarda askeri derslerin oranının en az yüzde 70 olması gerekiyor. Bu konuda Komisyonun raporda bu ifadeye yer vermesi doğru buluyorum”

 

Müfredatın önemi büyük

SAVUNMA SANAYİ UZMANI YAKUP EVİRGEN:

 

“Bu okullardaki müfredatın önemi çok büyük. Askeri okullarda eğitim alan profesyonel kişilerin, algı biçimi ve düşünce yapısı burada şekilleniyor. TSK’nın, siyasal, yargı, eğitim ve sosyal alana müdahalesi fikri de bu okullarda alınan eğitimle oluşuyor. Darbeleri yapılmasını normal kabul etmiyorsak, toplumsal alana müdahale fikrini oluşturan müfredatın, değiştirilmesi için çalışmaların yapılmasını desteklememiz gerekiyor”

 

Darbeciliğe altyapı hazırlanıyor

ÖZGÜR EĞİTİM-SEN GENEL BAŞKANI YUSUF TANRIVERDİ:

 

“Askeri liselerde, darbeciliğe zihinsel altyapının hazırlandığı biliniyor. Askerlere, bu ülkenin kendilerine ait olduğu düşüncesi ve siyasetçilerden bu ülkenin korunması gerektiği fikri aşılanıyor. Darbenin bir suç olduğu, hiçbir koşul ve şartta meşru olmayacağı konusunu kesinleştirmek gerekiyor. Askerlerin sivil iradeye itaat etme fikri belirginleştirilerek, müfredatın acilen değiştirilmesi gerekiyor. Aksi halde ülkede darbeler eksik olmaz”

Yorumlar


Hiç Yorum Yapılmamış. İlk yorumu siz yapın...